Projekty

Zerowaste

Vedoucí projektu:

Michaela Tkáčová

O projektu:

Projekt Zerowaste je o zlepšovaní životného prostredia. Hlavnou motiváciou pre realizáciu tejto myšlienky je naučiť ľudí ako žiť ekologickejšie, lepšie sa správať k prírode a myslieť na jej ochranu. Projekt podporuje opätovné využívanie všetkých zdrojov bez tvorby odpadov. To znamená odstránenie nepotrebných plastov (nákupných sáčkov a i.) a ich následné nahradenie ekologickejšími variantami ako vrecúška šité z bavlny a podpora nákupov v bezobalových obchodoch. 

Stav: Nový

Dyady

Vedoucí projektu:

Vojtěch Kantor

O projektu:

Jsme skupina mladých a aktivních lidí z Těšínska, scházíme se pravidelně v klubu Dziupla a vytváříme zajímavé aktivity v našem okolí. Tento projekt plánujeme půl roku a jsme plně zaměřeni na jeho realizaci. Dyady jsou souborem praktických cvičení zaměřujících se na rozvoj osobnosti člověka. Hlavní myšlenkou projektu je poskytnout prostor pro sebepoznání a nalezení životního směru. 

Dyady se odehrávají ve dvojicích. Jsou založené na vzájemném pokládaní otázek (np. Čeho chceš v životě dosáhnout?, Co náš svět nejvíce potřebuje? Co Tě fascinuje? atp.) majících za cíl směřovat myšlenky na téma: životních cílu, přínosu do světa a místa ve společnosti. Účastníci projektu získají zároveň pochopení svého postoje k těmto tématu jak i schopnost kreativního myšlení a soucitného kontaktu. 

Stav: Hodnocení

Pojďte se na Moment proběhnout!

Vedoucí projektu:

Filip Klumpar

O projektu:

Pojďte se na Moment proběhnout! je charitativní běžecký závod pro celou rodinu. Jeho smyslem je finanční podpora neziskové organizace Moment. Uskuteční se v neděli 12. května 2019 v ostravském Bělském lese. Pro závodníky je po doběhnutí připraveno občerstvení, bohatý doprovodný program. Nejlepší běžci v každé soutěžní kategorii pak obdrží medaile i věcné ceny.

Závodu se může zúčastnit opravdu každý od profesionálů až po nejmenší děti. Závodit se bude ve čtyřech kategoriích – závod dětí s rodiči, Juniorská míle, závod na 5 km, závod na 10 km. Každá z nich je vždy rozdělena na muže a ženy, potažmo chlapce a dívky. Sportujeme pro dobrou věc. Pojďte se proběhnout! Alespoň na Moment…

Významní jsou také naši partneři, které si vybíráme pečlivě podle své myšlenky – např. Bez obalu, Mental Café apod.

Bližší informace včetně fotografií z minulého ročníku na stránkách www.behnamoment.cz

Stav: Hodnocení

Setkání odborníků z řad pracovních agentur pro lidi s handicapy

Vedoucí projektu:

Martina Petrášová

O projektu:

Chceme zajistit spolupráci s organizacemi, které zajišťují zaměstnání lidem se sníženou pracovní schopností. Získat relevantní informace, zkušenosti z praxe.

Stav: Nový

TEDxTřinec

Vedoucí projektu:

Jiří Mravec

O projektu:

TEDxTřinec je unikátní akcí, která se v Třinci pod celosvětově známou licencí koná vůbec poprvé. Jedná se o ojedinělý projekt i v rámci MSK, podobná akce se konala pouze v Ostravě. Základem akcí TEDx jsou inspirativní vystoupení řečníků z místní komunity, kteří publiku odhalují své myšlenky a nápady. Heslem TED je "Ideas worth spreading" tedy "Nápady hodné šíření". V tomto duchu se ponese první ročník takovéto akce v hutníckém městě. Akci bude v poslední předvánoční sobotu hostit Knihovna Třinec. Po celé odpoledne a až do nočních hodin zde bude celkem 9 vystupujících spjatých s regionem sdílet své myšlenky s publikem čítajícícm cca 125 lidí. Součástí programu budou i doprovodná vystoupení, občerstvení, rozhovory s vystupujícími apod. Cílem je Třineckému publiku přinést celosvětově významnou akci, přispět k výměně názorů, diskuzi a přispět ke komunitnímu životu vůbec.

Stav: Schváleno

Podpora podnikavosti na čerstvém vzduchu

Vedoucí projektu:

Tomáš Hercig

O projektu:

V rámci podpory moravskoslezského kraje bychom rádi podpořili mladé podnikavce, kteří rádi vymýšlí nové věci a mají chuť podnikat. Velké množství těchto lidí se shromažďuje v Karvinském Business Gatu. Ovšem pro otevření mysli a hledání nových kreativnívh myšlenek a nápadů je potřeba změnit prostředí, na chvíli "vypnout" aby hlava byla čistá a připravena na další zápřah. V nádvoří Business Gatu je dostatek prostoru a nově postavený altánek. Je to Skvělé místo pro práci na čerstvém vzduchu nebo pročištění hlavy. 
Jediným problémem je, že chybí venkovní posezení, které bychom rádi zrealizovaly.

Stav: Schváleno

HRANÉ ČTENÍ

Vedoucí projektu:

Bc. Simona Kubišová

O projektu:

V čem spočívá hlavní problém, k jehož řešení chcete vaší aktivitou přispět?

Cílem projektu je realizovat scénické čtení pro děti a celé rodiny, propagace a popularizace kvalitní četby a podpora čtení s dětmi. Na projektu budou spolupracovat mladí knihovníci z Karviné a Třince společně s dobrovolníky z řad dospívajících z obou knihoven. Díky přípravě na scénická představení dojde v rámci realizace projektu ke zvyšování kompetencí, vzájemnému učení a prohlubování spolupráce mladých knihovníků a dobrovolníků.

Zapojení mladí lidé si společně budou vybírat literaturu, učit se, jak správně pracovat s textem a jak připravit scénář k dramatizaci. Pod vedením lektorky na dramatickou výchovu pak připraví a natrénují z vybraných knih 3 představení scénických čtení pro děti v Karviné. Dle dosavadních zkušeností je nezbytné pro tato čtení dobré ozvučení, konkrétně bezdrátovým systémem s náhlavními mikrofony. Tento systém mohou knihovníci obou knihoven využívat i po skončení projektu k hraní např. v exteriéru.

Zapojení mladých dobrovolníků Dobro K3 a dobrovolnického centra
Čtení pro děti a rodiny v rámci akcí regionální knihovny Karviná, 3x 

Stav: Dopracování

Podnikni to!

Vedoucí projektu:

Jakub Tížek

O projektu:

Zakladatelem projektu je Jakub Tížek, dlouholetý podnikatel, který si všiml, že spousta mladých lidí v jeho okolí má idee, nápady, možná přímo záměry, ale jelikož neví jak je začít realizovat, tak v tom ani nikdy nezačnou a nápad s potenciálem upadá v zapomnění. Jakub tehdy pochopil, že máme podnikatelské inkubátory, akcelerátory a soutěže, ale ti všichni se již zabývají začínajícími podnikateli a nikdo neřeší pomoc lidem, kteří si říkají “možná chci podnikat, ale vlastně nevím jak, slyšel jsem že je to nebezpečné a stojí to hromadu peněz a byrokracie”. Proto před 2,5 lety založil projekt “Podnikni to!”, který dnes figuruje na více než 10 českých univerzitách, několika úřadech práce a který absolvovaly již stovky lidí z nichž velká část rozjela své vlastní podnikání a dnes jsou sami zaměstnavateli. Podnikni to! se dnes nezabývá již jen studenty, ale vyvinulo unikátní gamifikovanou metodiku na bázi Human centered designu, která pomáhá s prvními krůčky také lidem na středních školách, úřadech práce, matkám na mateřské, prvo-zaměstnancům atd. Spolupráce fungují po celé ČR a jsou do ní zapojení subjekty jako Hospodářská komora ČR, Asociace malých a středních podniků, inkubátory i akcelerátory.

Stav: Schváleno

Beskydský Oxford

Vedoucí projektu:

Jiří Mravec

O projektu:

Tábor Beskydský Oxford je unikátní vzdělávací a rozvojová akce pořádaná absolventy Gymnázia Třinec pro současné studenty mladších ročníků víceletých gymnázií. Během několika dní strávených v Beskydech dochází zejména k předávání zkušeností, motivaci mladších studentů a k jejich rozvoji jak po informačně-vzdělávací, tak po charakterové stránce. Více se můžete dovědět na našem webu či YT kanálu.

Stav: Schváleno

Komunitní a poradenské centrum nejen pro lidi s tělesným postižením

Vedoucí projektu:

Martina Petrášová

O projektu:

Chceme vytvořit místo, které by  sloužilo jako komunitní a poradenské centrum pro lidi zdravotně znevýhodněné, kde by se mohli setkávat, trávit volný čas různými aktivitami, možností simulace  pracovního místa. Poradenství v oblasti možnosti zaměstnání a uplatnění ve veřejném životě.

Stav: Nový

Mládežnické střihové studio

Vedoucí projektu:

Jan Zwardoń

O projektu:

Zpřístupnění střihového a nahrávacího studia s možností výuky, tvorbou videa pod dohledem a nabídkou přátelského zázemí s kvalitní technikou pro veřejnost.

Stav: Hodnocení

Studentský filmový projekt

Vedoucí projektu:

Radek Lugsch

O projektu:

Studentský film odehrávající se v futuristickém Ostravsko-Karvinsku.  Produkční skupnina složená studentyy 4. ročníku Gymnázia im.Juliusza Słowackiego w Českém Těšíne a Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Cílem je změnit pohled na náš region a rozvinout naše schopnosti v oblasti natáčení. Máme již zkušenost z předešlých let a produkcí, tento rok bychom chtěli opět naši produkci posunout výše.  Film vznikne v češtině ale bude opatřen titulky v angličtině a polštině. 

Stav: Dopracování