Projekty

Ušijeme nový svět

Vedoucí projektu:

Eliška Holbojová

O projektu:

 Kvůli masovému toku fast-fashion nastává problém, textilní průmysl obsazuje druhou příčku největšího znečišťovatele na světě. Pro zpomalení pomocí prosazování slow-fashion je ale potřeba lidem ukázat, jak na to. Problémy jsou neznalost v šití, nepodpořená kreativita, pocit složitosti. Idea celého znění je Zero waste cesta, to samozřejmě nejde ze dne na den. Proto chceme lidem ukázat krůčky, jak na to. 

Stav: Nový

Veřejná ledová plocha

Vedoucí projektu:

Martin Pastornický

O projektu:

Celkový popis.

Stav: Nový

Dětská kniha

Vedoucí projektu:

Kateřina Vilendnerová

O projektu:

Napsat pohádky pro děti.

Knížku bych chtěla vydat proto, aby z ní měly děti radost a nehleděli jenom do televize, nebo počítače.

Knížka má dětské příběhy, které by měli děti bavit, ale také poučit.

Měly by se v ní vyžít děti různého charakteru i věku.

Kniha je pro věechny ve věku od 6 do 10 let.

Protože jsem z dětského domova, tak vím, že povahy dětí mohou být různé a zájmy taky.

Ale myslím si, že v této knížce se vyžije každý, ať už je to holka nebo kluk.

 

 

Anita Polhošová nakreslí obrázky k příběhům.

Konzultace ohledně obsahu pohádek.

Propagace knížky.

Vydat knihu a uspořádat autorské čtení.

 

 

Stav: Hodnocení

Komunitní snídaně pro podnikavé lidi

Vedoucí projektu:

Kristýna Vavříková

O projektu:

Podnikatelské prostředí se neustále vyvíjí. Současný trend je postaven na budování komunity podnikavých lidí v Havířově. Právě v těchto komunitách dochází k neformálnímu vzdělávání a rozvoji moderního podnikatelského prostředí, k tvorbě spolupráce, inovací atd. Cílem tohoto projektu je realizace 10 komunitních snídaní ve městě Havířov, které mají za cíl pomoci vybudovat podnikatelskou komunitu a rozvíjet podnikání v regionu. Díky těmto snídaním bude docházet jak k budování podnikatelské komunity, tak jejímu obohacení v rámci realizace odborných přednášek na těchto snídaních.

Stav: Schváleno

Jóga smíchu

Vedoucí projektu:

Žaneta Vorel

O projektu:

Smích je velky lék a přítel na různé problémy psychické fyzické i emocionální. Říká se ze smích je nejvyšší vibrace, kterou může člověk projevit. V józe smíchu se kombinují prvky smíchocviků, které slouží k uvolnění a z ,,uměle,, navozeneho smíchu se stává v pár sekundách přirozený smích. Společně se nasmějeme a zameditujeme si pomocí meditace smíchem. Všichni většinou cítí po této lekci dobrou náladu, více kyslíku v plících a spí potom jako malé miminka. Smích také léčí strachy a pomáhá při smutku a pocitu špatné nálady.

Stav: Nový

Čteme dětem společně

Vedoucí projektu:

Karolina Bocková

O projektu:

Jsme přátele a mladí rodiče Polské základní školy v Dolní Lomné. Tento projekt realizujeme pro děti z polské školy v Dolní Lomné a je zaměřen na propagaci čtení a příjemné trávení s knižkou a dětskou literaturou. Navíc je to také komunitní projekt protože chceme aby se mladí a "starší" rodičové mohli potkat a vzájemně se poznat a navázat přátelské vztahy. Projekt se skládá ze 4 částí: realizace dětského divadelního představení, společné čtení, nákup nových polských knih pro školní knihovnu. 

Stav: Schváleno

VÍKENDOVÝ SKILLSHARE

Vedoucí projektu:

Martina Rožnanská

O projektu:

Celý projekt spočívá v uskutečnění víkendového vzdělávacího pobytu Mládežnické rady. Jedná se o sdílení poznatků, zkušeností a schopností získaných z uskutečněných projektů členů Mládežnické rady a naplánování další aktivity v horizontu několika měsíců. V neposlední řadě se zaměříme na formální stránku věci, tedy volbu vedení Mládežnické rady.

Stav: Hodnocení

konference JSEM...

Vedoucí projektu:

Zdeněk Řeháček

O projektu:

Také Vám připadá, že jsou studenti čím dál více demotivování? Že nedělají nic navíc a postupně zapomínají, jaké jsou jejich sny a proč jich chtěli dosáhnout? Že se bojí čím dál více udělat chybu a neví, jak s případnou chybou pracovat? Že dnešní generace neví, jak se správně vyjadřovat a mezi sebou komunikovat? Že Vaší studenti tráví stále více času na sociálních sítích a zapomínají na běžný „offline“ život?

Pojďme to společně změnit! 

Stav: Hodnocení

Hudební sklepy ve VERDI

Vedoucí projektu:

Adéla Horečková

O projektu:

Jedná se o koncerty českých a zahraničních interpretů, kteří jsou velmi oblíbeni. Projekt obohatí občany našeho města o nevšední zážitky a více. Pozitivně ovlivní kupříkladu mládež a střední generaci, která v dnešní hektické době potřebuje zaplnit volný čas a zastavit se. Tento projekt

napomůže k dalšímu zviditelnění města Český Těšín.

Stav: Hodnocení

Bruslení mateřských škol

Vedoucí projektu:

Jakub Mikulík

O projektu:

Ikonou města Třinec je hokejový areál na Frýdecké ulici, který nabízí návštěvníkům 2 ledové plochy. Tyto plochy jsou k dispozici široké veřejnosti, která disponuje bruslařskými základy. Jelikož bruslení není součástí nauky ve školách a obě ledové plochy jsou k dispozici také v dopoledních hodinách, bylo by možné uspořádat výuku bruslení dětí ve věku 3-6 let, které navštěvují mateřské školy v Třinci. K výuce jsou potřebné tréninkové pomůcky, které pomohou dětem se naučit bruslit a zaujmou svou barevností a tvarem.

Výuka bruslení dětí v mateřských školách v Třinci.

Stav: Nový

Specializace lektorů v kyberbezpečnosti a kritickém myšlení

Vedoucí projektu:

Katarzyna Gattnar

O projektu:

Mladé lidi v dnešní době na každém kroku zahlcuje přehršel informací, reklam, článků a nabídek. Ve formálním vzdělávání přitom nezískávají žádný návod, jak se v tomto novém světě, který se digitalizací mění s rychlostí, neztratit. Dovednosti, které podle nás jsou nejvíce zapotřebí, jsou jednak kritické myšlení, díky kterému se mládež učí rozlišovat relevantní informace, sledovat jejich zdroje a zájmy těch, kteří je sdílejí; za druhé pak kyberbezpečnost. Čím dál větší díl našich životů se odehrává v kyberprostoru. Nejen komunikace s přáteli, ale také školní a pracovní záležitosti. Také naše osobní cenné informace, které mohou být zneužity podvodníky po síti - hackery. Mladí lidé se musí naučit, jak chránit svoje data a svá zařízení před hrozbami. Přesto v nové době nespatřujeme jen rizika, ale především příležitosti, které nabízí. V digitalizované, moderní audiovizuální přednášce chceme ve školách učit o kritickém myšlení a kyberbezpečnosti tak, aby to pro školy bylo bez nákladů a pro mládež zajímavé. 

V současné době máme vypracované audiovizuální materiály včetně návodů pro lektory na vysoké úrovni. Do budoucna budeme pracovat i s virtuální realitou, nyní přednášíme na interaktivních tabulích. Tyto přednášky chceme nabízet školám po celé republice bezplatně, zejména pak v Moravskoslezském kraji. Přednášky jsou vyzkoušené na mládeži v cílové skupině (8. a 9. třída, SŠ). Nyní nemáme dostatečný počet lektorů. Rádi bychom proto vyškolili dalších šest (?) lidí, kteří projdou náslechy, třemi metodickými schůzkami a studijní přípravou. Každá metodická schůzka trvá několik hodin, je třeba zajistit mzdové a organizační náklady na tyto schůzky. Pro samotné přednášky máme zajištěno financování soukromou firmou Calliditas, díky které budou lektoři za svou práci ohodnoceni, a jak bylo výše uvedeno, pro školy a mládež zůstanou přednášky bezplatné.

Stav: Nový

Vánoční lokální mezinárodní jarmark

Vedoucí projektu:

Petra Krejčí

O projektu:

Čas Vánoc je za dveřmi. Čas, kdy chceme obdarovat své blízké nejen pěkným úsměvem, ale také něčím, co si s radostí rozbalí pod Vánočním stromkem. Něčím, co má opravdu přidanou hodnotou. Proto chci uspořádat společně s neziskovou organizací Centrum pro podporu podnikání a zaměstnanosti sérii vánočních jarmarků, a to rovnou v Ostravě, Karviné a Havířově. Jedinečnost tohoto jarmarku nebude spočívat jenom ve výjimečných produktech, ale také v tom, že se bude jednat o produkty lokální a mezinárodní zároveň. Námi pojatá lokálnost, neznamená, že výrobek byl vyroben v České republice, ale že byl vyroben do 150 kilometrů od místa realizace jarmarku. Tím snížíme emisní náklady na dopravu a zapomeneme na hranice krajů i států. Do našeho okolí či regionu, tak může spadnout i Polsko a Slovensko. Aby si z jarmarků jejich návštěvníci odnášeli ještě trochu více než pouze krásné dárky, chceme tam také uspořádat několik kreativních workshopů. Tyto workshopy budou realizovat někteří prodejci, aby tak dokázali návštěvníkům přiblížit výrobu jejich produktů.

Stav: Hodnocení