Projekty

Setkání odborníků z řad pracovních agentur pro lidi s handicapy

Vedoucí projektu:

Martina Petrášová

O projektu:

Chceme zajistit spolupráci s organizacemi, které zajišťují zaměstnání lidem se sníženou pracovní schopností. Získat relevantní informace, zkušenosti z praxe.

Stav: Nový

TEDxTřinec

Vedoucí projektu:

Jiří Mravec

O projektu:

TEDxTřinec je unikátní akcí, která se v Třinci pod celosvětově známou licencí koná vůbec poprvé. Jedná se o ojedinělý projekt i v rámci MSK, podobná akce se konala pouze v Ostravě. Základem akcí TEDx jsou inspirativní vystoupení řečníků z místní komunity, kteří publiku odhalují své myšlenky a nápady. Heslem TED je "Ideas worth spreading" tedy "Nápady hodné šíření". V tomto duchu se ponese první ročník takovéto akce v hutníckém městě. Akci bude v poslední předvánoční sobotu hostit Knihovna Třinec. Po celé odpoledne a až do nočních hodin zde bude celkem 9 vystupujících spjatých s regionem sdílet své myšlenky s publikem čítajícícm cca 125 lidí. Součástí programu budou i doprovodná vystoupení, občerstvení, rozhovory s vystupujícími apod. Cílem je Třineckému publiku přinést celosvětově významnou akci, přispět k výměně názorů, diskuzi a přispět ke komunitnímu životu vůbec.

Stav: Hodnocení

Podpora podnikavosti na čerstvém vzduchu

Vedoucí projektu:

Tomáš Hercig

O projektu:

V rámci podpory moravskoslezského kraje bychom rádi podpořili mladé podnikavce, kteří rádi vymýšlí nové věci a mají chuť podnikat. Velké množství těchto lidí se shromažďuje v Karvinském Business Gatu. Ovšem pro otevření mysli a hledání nových kreativnívh myšlenek a nápadů je potřeba změnit prostředí, na chvíli "vypnout" aby hlava byla čistá a připravena na další zápřah. V nádvoří Business Gatu je dostatek prostoru a nově postavený altánek. Je to Skvělé místo pro práci na čerstvém vzduchu nebo pročištění hlavy. 
Jediným problémem je, že chybí venkovní posezení, které bychom rádi zrealizovaly.

Stav: Hodnocení

HRANÉ ČTENÍ

Vedoucí projektu:

Bc. Simona Kubišová

O projektu:

V čem spočívá hlavní problém, k jehož řešení chcete vaší aktivitou přispět?

Cílem projektu je realizovat scénické čtení pro děti a celé rodiny, propagace a popularizace kvalitní četby a podpora čtení s dětmi. Na projektu budou spolupracovat mladí knihovníci z Karviné a Třince společně s dobrovolníky z řad dospívajících z obou knihoven. Díky přípravě na scénická představení dojde v rámci realizace projektu ke zvyšování kompetencí, vzájemnému učení a prohlubování spolupráce mladých knihovníků a dobrovolníků.

Zapojení mladí lidé si společně budou vybírat literaturu, učit se, jak správně pracovat s textem a jak připravit scénář k dramatizaci. Pod vedením lektorky na dramatickou výchovu pak připraví a natrénují z vybraných knih 3 představení scénických čtení pro děti v Karviné. Dle dosavadních zkušeností je nezbytné pro tato čtení dobré ozvučení, konkrétně bezdrátovým systémem s náhlavními mikrofony. Tento systém mohou knihovníci obou knihoven využívat i po skončení projektu k hraní např. v exteriéru.

Zapojení mladých dobrovolníků Dobro K3 a dobrovolnického centra
Čtení pro děti a rodiny v rámci akcí regionální knihovny Karviná, 3x 

Stav: Dopracování

Podnikni to!

Vedoucí projektu:

Jakub Tížek

O projektu:

Zakladatelem projektu je Jakub Tížek, dlouholetý podnikatel, který si všiml, že spousta mladých lidí v jeho okolí má idee, nápady, možná přímo záměry, ale jelikož neví jak je začít realizovat, tak v tom ani nikdy nezačnou a nápad s potenciálem upadá v zapomnění. Jakub tehdy pochopil, že máme podnikatelské inkubátory, akcelerátory a soutěže, ale ti všichni se již zabývají začínajícími podnikateli a nikdo neřeší pomoc lidem, kteří si říkají “možná chci podnikat, ale vlastně nevím jak, slyšel jsem že je to nebezpečné a stojí to hromadu peněz a byrokracie”. Proto před 2,5 lety založil projekt “Podnikni to!”, který dnes figuruje na více než 10 českých univerzitách, několika úřadech práce a který absolvovaly již stovky lidí z nichž velká část rozjela své vlastní podnikání a dnes jsou sami zaměstnavateli. Podnikni to! se dnes nezabývá již jen studenty, ale vyvinulo unikátní gamifikovanou metodiku na bázi Human centered designu, která pomáhá s prvními krůčky také lidem na středních školách, úřadech práce, matkám na mateřské, prvo-zaměstnancům atd. Spolupráce fungují po celé ČR a jsou do ní zapojení subjekty jako Hospodářská komora ČR, Asociace malých a středních podniků, inkubátory i akcelerátory.

Stav: Hodnocení

Beskydský Oxford

Vedoucí projektu:

Jiří Mravec

O projektu:

Tábor Beskydský Oxford je unikátní vzdělávací a rozvojová akce pořádaná absolventy Gymnázia Třinec pro současné studenty mladších ročníků víceletých gymnázií. Během několika dní strávených v Beskydech dochází zejména k předávání zkušeností, motivaci mladších studentů a k jejich rozvoji jak po informačně-vzdělávací, tak po charakterové stránce. Více se můžete dovědět na našem webu či YT kanálu.

Stav: Schváleno

Komunitní a poradenské centrum nejen pro lidi s tělesným postižením

Vedoucí projektu:

Martina Petrášová

O projektu:

Chceme vytvořit místo, které by  sloužilo jako komunitní a poradenské centrum pro lidi zdravotně znevýhodněné, kde by se mohli setkávat, trávit volný čas různými aktivitami, možností simulace  pracovního místa. Poradenství v oblasti možnosti zaměstnání a uplatnění ve veřejném životě.

Stav: Nový

Mládežnické střihové studio

Vedoucí projektu:

Jan Zwardoń

O projektu:

Zpřístupnění střihového a nahrávacího studia s možností výuky, tvorbou videa pod dohledem a nabídkou přátelského zázemí s kvalitní technikou pro veřejnost.

Stav: Hodnocení

Studentský filmový projekt

Vedoucí projektu:

Radek Lugsch

O projektu:

Studentský film odehrávající se v futuristickém Ostravsko-Karvinsku.  Produkční skupnina složená studentyy 4. ročníku Gymnázia im.Juliusza Słowackiego w Českém Těšíne a Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Cílem je změnit pohled na náš region a rozvinout naše schopnosti v oblasti natáčení. Máme již zkušenost z předešlých let a produkcí, tento rok bychom chtěli opět naši produkci posunout výše.  Film vznikne v češtině ale bude opatřen titulky v angličtině a polštině. 

Stav: Dopracování

Webová výpomoc čtyřem "neziskovkám"

Vedoucí projektu:

Jan Swiatkowski

O projektu:

Projekt chce napomoci místním neziskovým organizacím k rozvoji a popularizaci. Jak to chceme udělat? Vytvořením kvalitní webové prezentace naším vlastním úsilím. Avšak je také zapotřebí finanční podpory pro kvalitní nástroje k vytvoření a udržení těchto projektů online. 

Během průběhu projektu budou vytvořeny minimálně 4 webové prezentace neziskových organizací v Karviné a okolí.

Na projektu budou pracovat mladí dobrovolníci, kteří se tímto oborem zajímají ve spolupráci s odborníky.

Stav: Nový

Studentský park

Vedoucí projektu:

Sarah Kulísková

O projektu:

Využití volného pozemku města Nový Jičín pro realizaci studentského parku, který bude sloužit jako relaxační zóna nejen pro studenty, ale pro všechny občany města. 

Stav: Hodnocení

Udělej si hned na místě vlastní placku s fotem

Vedoucí projektu:

Jiří Lajčok

O projektu:

Jak název prozrazuje, děti jsou hravé, rády se fotí a něco vyrábějí. Tak bychom jim rádi nabídli možnost, aby hned na místě si děti vytvořily něco vlastního, bezprostředního, osobního a mohly si to ihned odnést, chlubit se tím a tak prezentovat aktivitu toho dne.

Stav: Hodnocení